Opera jest jedną z moich ulubionych przeglądarek i cenię ją chociażby za to, że to pierwsza alternatywa Internet Explorera, którą poznałem. O tym, że twórcy oprócz niemałych kompetencji, mają poczucie humoru, wiedziałem w zasadzie od początku. O tym jednak, że kumają gry video, przekonałem się dopiero niedawno. Przypadkiem.

Wszystko zawdzięczam paskowi wyszukiwania w Google na stronie speed dial. Pasek ów jest zupełnie redundantny i po jakiego diabła w ogóle tam wisi – nie wiem. Efekt jest taki, że przy i tak dużym obciążeniu najczęściej używanymi witrynami strona startowa wyglądała dość ciężko i drażniła mój zmysł minimalizmu.

opera pasek

Jak się okazało po chwili czytania internetów, wyłączenie paska to proces kilkuetapowy. Najpierw wchodzimy w ustawienia. Można to zrobić klikacyjnie (compositum „tradycyjnie” + „klikając”) w menu albo like a boss, wpisując adres „browser://settings”. Będąc już w ustawieniach, wciskamy poniższą sekwencję klawiszy, czytając od lewej do prawej:

↑ ↑ ↓ ↓ ← → ← → b a

[videogames_history_mode=ON] Jest to tzw. Konami code – sekwencja klawiszy, której odpowiednie wykonanie w niektórych spośród gier wydanych przez firmę Konami, skutkowało różnymi ułatwieniami typu nieśmiertelność czy dodatkowe życia lub energia. Jeśli wierzyć Wiki, kod został wykorzystany po raz pierwszy w shmupie Gradius na NESa a wziął się stąd, że zapomniał go usunąć jeden z programistów. Gość chyba dobrze zdawał sobie sprawę, że gra jest po prostu za trudna i na uczciwego nie uda się jej skończyć. [videogames_history_mode=OFF] W każdym razie, jeśli ową sekwencję wykonamy w ustawieniach Opery, powinien wyskoczyć poniższy komunikat, wymagający od nas potwierdzenia chęci przejścia w tryb power user.

Screenshot-2015-09-19_18.13.17

Zaraz potem odnajdujemy grupę Start page, wpisując tę frazę w wyszukiwarkę albo nawigując do miejsca między User interface a System. A tam już będzie wiadomo, co optaszkować.

odhacz

Voilà. Po pierwsze, speed dial jest o jedną zbędną rzecz lżejszy.

opera bez paska

A po drugie, my sami możemy sobie dopisać kilka punktów geek-lansu.

1966155

Reklamy

2 uwagi do wpisu “↑ ↑ ↓ ↓ ← → ← → b a czyli upiór w Operze

  1. A w nagrodę dostaniemy jakąś odznakę sygnowaną przez Dolana (Dolan apruft), czy pozostanie nam jedynie geekowska duma z takiego skilla?

  2. Nie wiem, czy poczucie humoru deweloperów Opery sięga tak daleko, by znalazło się w nim miejsce dla Dolana i jego odznaki :D
    Chwila, właśnie znalazłem to :D

Zdaniem ekspertów:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s