życietogra

Umiej wygrywać

Kilka dni temu trafiłem na tego newsa. Krótko: dwaj nastoletni bracia grają na punkty w Flappy Bird. Młodszy wygrywa a następnie dokucza starszemu. Starszy bierze nóż i zabija młodszego, jako motyw podając uczucie zazdrości i gniewu. Portale trąbią o szkodliwości gier na psychikę adolescentów a liczba graczy w Flappy Bird rośnie.

Tzw. real to dość specyficzna gra: żywy gracz nie ma trzech żyć, martwego gracza nikt nie wskrzesi a stanu gry z poprzedniego checkpointu nie da się wczytać. Stało się. Jak można było tego uniknąć i co zrobić, by zminimalizować liczbę takich incydentów w przyszłości – nie wiem. Widzę tutaj jednak pewną ważną lekcję dla wszystkich (żywych) graczy.

Diagnoza

Istotę tegoż przesłania można podsumować tak: umiej wygrywać, do diabła! Co przez to rozumiem konkretnie? Przede wszystkim, trzeba potrafić zdiagnozować u siebie tożsamość dwóch zmiennych: ty oraz a$h0le. Pomoże nam w tym poniższy algorytm:

IF twojezwycięstwo=YES 
AND dokuczasz @przegrany
THEN ty=a$hole

Kuracja

Wykrycie u siebie tożsamości tych zmiennych to jeszcze nie koniec świata i na szczęście istnieją pewne metody zaradcze. Ważne jednak, żeby działać szybko:

IF ty=a$hole THEN GOSUB ogarnijsie

To polecenie sprawi, że zostanie uruchomiony poniższy program. Wbrew pozorom, jest on bardzo prosty w aplikacji i zajmuje tylko 3 linijki:

ogarnijsie
IF twojezwycięstwo=YES
THEN NOT dokuczasz @przegrany

W rezultacie uzyskujemy:

IF ty NOT dokuczasz @przegrany
THEN ty <> a$h0le

Podsumowanie

A mówiąc zupełnie krótko i do rzeczy: nie bądź d*pkiem i nie śmiej się z pokonanego przeciwnika a z gniewem poradź sobie w jakiś inny sposób. Tylko tyle i aż tyle. A w następnym odcinku wyjaśnię, skąd wziął się „d*pek” i dlaczego w moim osobistym dykcjonarzu jest to określenie mające bardzo konkretny desygnat (tak – desygnat raczej niż konotat).

Reklamy

5 uwag do wpisu “Umiej wygrywać

 1. A pamiętasz zdemolowane klawiatury? :) ja parę razy się obrażałem na kolegów, jak dostawałem w FIFĘ albo Starcrafta, ale refleksja przychodziła szybko, że lepiej się napić piwa z adwersarzem, a najlepiej to z entuzjazmem przegadać, co było dobrze, a gdzie się zlamiło.

 2. @Szymon: True story – na tym polega cybersport. Btw. pamiętasz, jak kiedyś Pacman przerwał nam sesję Dooma i wywalił z pracowni komputerowej po tym, gdy wpadłeś w szał i zacząłeś rzucać mięsem (a trwały zajęcia)? :D Najlepsze było to, że poszliśmy piętro niżej i łoiliśmy dalej.

 3. Wszystkich niezorientowanych wyprowadzam z błędu – nie jestem ghoulem z Quake’a. Idę pograć w trójkę, mam tyły, a ściągnąłem moda Absolute HD i jest masakra, ładnie wygląda, ale chyba jest w stanie zabić każdy sprzęt.

 4. A, i w pierwszym kawałku programu masz o jednego IFa za dużo :) wiem że program jest bardziej w języku naturalnym, ale bardziej pasuje:

  IF twojezwycięstwo=YES
  AND
  dokuczasz (@przegrany)
  THEN ty=a$hole

 5. @Szymon: Jednak co informatyk to informatyk :] Już poprawiłem, teraz diagnoza powinna być sprawniejsza.
  „ghoulem z Quake’a” -> LOL

Zdaniem ekspertów:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s